دوستت دارم ... اگر لطف کنی یا نکنی .

عبدی جلالوندی
مشخصات بلاگ
دوستت دارم ... اگر لطف کنی یا نکنی .

مطالب این وبلاگ، مطالبی است که خالصانه و ساده و بی ریا، از اعماق قلبم بیرون می آید .
و امیدوارم که صادقانه، در گوشه ای از دل شما جا بگیرد .
متشکرم

طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات
پیوندها

حضرت والا آقاخان در تاریخ یازدهم جولای ۱۹۵۷ در سن ۲۰ سالگی جانشین پدربزرگش (سر سلطان محمد شاه آقاخان) و امام(رهبر معنوی) شیعیان امامی اسماعیلی شد. او چهل و نهمین امام موروثی مسلمانان شیعی اسماعیلی است و نسب مستقیم او از طریق علی (ع)، امام اول، داماد و پسر عموی پیامبر (ص) و همسر اوفاطمه، دختر پیامبر، به حضرت محمّد (ص) می‌رسد.

مقدمه

حضرت والا آقاخان، پسر شاهزاده علی‌خان و شاهزاده خانم تاج‌الدوله علی‌خان، در سیزدهم دسامبر ۱۹۳۶ در شهر ژنو زاده شد. وی سال‌های آغازین کودکی‌اش را در شهر نایروبی پایتخت کنیا سپری نمود. سپس به مدت نه سال در مدرسه‌ی لِه رُزی (Le Rosey) تحصیل کرد. او در سال ۱۹۵۹ با مدرک لیسانس در رشته‌ی تاریخ اسلام از دانشگاه هاروارد فارغ‌التحصیل شد.

حضرت والا آقاخان، مانند پدربزرگش و آقاخان پیش از خود سر سلطان محمد شاه، دغدغه‌ی رفاه و بهزیستی مسلمانان را مخصوصاً در مواجهه با چالش‌های ناشی از تغییرات پرشتاب تاریخی داشته است. امروزه اسماعیلیان حدوداً در ۲۵ کشور که عموماً در آسیای غربی و میانه، آفریقا و خاور میانه، همچنین شمال آمریکا و اروپای غربی قرار دارند، زندگی می‌کنند.

در طول چهار دهه‌ی گذشته و از زمانی‌ که آقاخان کنونی به امامت رسید، تحولات و تغییرات سیاسی و اقتصادی عمده‌ای در بسیاری از این مناطق ایجاد شده است. او سیستم پیچیده‌ی اداره‌ی جامعه‌ی اسماعیلی را، که توسط پدربزرگش در دوره‌ی استعمار بنیان نهاده شده بود، با دنیای جدید متشکل از دولت‌های ملی سازگار نمود، که در پی جدا