دوستت دارم ... اگر لطف کنی یا نکنی .

عبدی جلالوندی
دوستت دارم ... اگر لطف کنی یا نکنی .

مطالب این وبلاگ، مطالبی است که خالصانه و ساده و بی ریا، از اعماق قلبم بیرون می آید .
و امیدوارم که صادقانه، در گوشه ای از دل شما جا بگیرد .
متشکرم

طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات
پیوندها

معرفی و دانلود کتاب المراقبات

يكشنبه, ۶ ارديبهشت ۱۳۹۴، ۱۱:۴۰ ب.ظ

کتاب المراقبات میرزا جواد آقا ملکی تبریزی+ دانلود

"المراقبات" یا "اعمال السنة" یکی از تألیفات گران‌سنگ آیت حق و عرفان مرحوم آیت‌الله میرزا جواد آقا ملکی تبریزی است که آن را به راه و روش سلف صالح و عظمای اصحاب امامیه تألیف نموده و از احادیث صحیح و گهربار ائمه علیهم السلام، ادعیه و اوراد مخصوص به ایام و لیالی و ماه و سال از منابع موثق در آن گردآوری نموده است. نوشتن کتاب "اعمال السنة" از سنت‌های علمای امامیه است و علمای شاخصی از جمله سید ابن طاووس، شیخ بهایی، شیخ اجل کلینی، محمد بن مسعود عیاشی، و شیخ الطایفة شیخ طوسی رحمة الله علیهم اجمعین کتاب‌های گران‌قدری در این باب تألیف نموده‌اند.

نویسنده: میرزا جواد آقا ملکی تبریزی

 دانلود کتاب المراقبات

و ای نفس! بدان که می توانی نزدیکی و رضایت او را در مدت یک روز بلکه در یک ساعت و یک لحظه بدست آوری. بشرط اینکه بدانی نیت تو در ترک غیر خدا و قصد دیدار او صادقانه و پاک است.


جایگاه کتاب المراقبات در نزد ارباب باطن بسیار رفیع است. علامه طباطبایی مفسر کبیر قرآن، درباره این کتاب تقریظی دارند که در آن به ‌شأن و جایگاه این اثر گران‌مایه اشاره می‌کنند. سطوری از تقریظ ایشان بر این کتاب این‌گونه است: "این چند سطر که بر کتاب "اعمال السنة" تألیف حجت و آیت الهی، مرحوم حاج میرزا جواد آقا ملکی تبریزی –قدس الله روحه – می‌نویسم، قصد ستایش این کتاب گران‌سنگ و گران‌قدر یا تعریف و توصیف مؤلف بزرگوار آن را ندارم. چرا که این کتاب دریایی است پر از مروارید که در پیمانه نگنجد و نویسنده آن بدون شک الگوی بلندمرتبه و والامقامی است که قدر و ارزشش با مقیاس قابل اندازه‌گیری نیست و همین عذرخواهی موجه کافی است و ناامیدی از دستیابی ما به هدف و رسیدن به مقصود، برای راحتی عذر خوبی است و ما را کفایت می‌کند...در این کتاب لطایف و تیزبینی‌هایی است که همیشه اهل ولایت الهی از آن مراقبت می‌کردند و ظرافت‌هایی در آن است که در دل سرگشتگان محبت الهی خطور کرده و جمله‌هایی در آن وجود دارد که برای اهل ریاضت در عبودیت خدا به منزله لوحی برای تذکر و یادآوری است."

و ای نفس! بدان که می توانی نزدیکی و رضایت او را در مدت یک روز بلکه در یک ساعت و یک لحظه به دست آوری. به شرط اینکه بدانی نیت تو در ترک غیر خدا و قصد دیدار او صادقانه و پاک است.

کتاب "المراقبات" به زبان عربی تألیف شده است که ترجمه‌های متعددی از آن در دسترس مشتاقان و طالبان هست. این کتاب با مقدمه مؤلف گران‌قدر شروع‌شده و سپس بر اساس ماه‌های سال ابوابی به خود گرفته و مطالب به ترتیب ماه‌های سال آورده شده‌اند به این ترتیب که فصل اول به مراقبات و دستورات ماه محرم  اختصاص‌یافته و سپس مراقبات ماه صفر، ربیع‌الاول، ربیع‌الثانی و ... در پی آمده و کتاب به مراقبات ماه ذی الاحجة و یک خاتمه از مؤلف ختم می‌شود. حجیم‌ترین فصل کتاب به مراقبات وظایف سالکین الی الله در ماه مبارک رمضان اختصاص دارد که در آن مؤلف ارجمند به تفصیل و از سر شوق و گاه خوف الهی به سخن پرداخته که حقا در نورانیت و صفا بخشیدن به دل خواننده مشتاق، نوشتاری اثربخش است.

  • عبدی